středa 28. ledna 2015

Gillian Flynn - Zmizelá

Příběh jednoho manželství. Od prvního setkání, přes dokonalý sex, k problémům, odcizení, nenávisti, plánům vraždy a sebevraždy až po krutou odevzdanost. Amy, Nick a média. 
Příběh, který nemá žádného kladného hrdinu. Nick je normální chlap. Tak trochu debil, ale tím všedním způsobem, tak akorát, aby vám připadal nějak povědomý. Amy je prototypem úžasné ženy. Krásná, milá, miluje sex, má peníze, ráda svému muži vymýšlí hry na výročí jejich svatby. A tak trochu má problém se svými rodiči, které živí psaní příběhů o Úžasné Amy. Úžasná Amy je v tom nejhorším tím nejlepším, čím je reálná Amy. A v tom nejlepším je tím, čím si rodiče přejí, aby jejich dcera byla. 

Na výročí svatby Amy rozehrává hru na hledání pokladu. Jako každý rok. S tím rozdílem, že objevený poklad je Nickovo uvědomění si, že pokud se něco hodně rychle nestane, může být odsouzený za vraždu, navíc ve státě, kde je trest smrti. Ale ono se stane. Amy, i když je perfekcionistka, tak přece jen nemá záložní plán pro všechny situace. Mistrně vyprávěný příběh, se skvěle realisticky vykreslenými postavami a vlivem médii na tak závažnou věc, jako je v konečném důsledku otázka života a smrti. Není důležitá pravda, ale příběh. V první chvíli nesnášíte Nicka. Pak Amy. Pak oba. A ke konci buďto přijmete knihu jako absurdní divadlo, nebo toho na vás bude moc. 

Zmizelou jsem poslouchala mnohem dříve, než šla do kin a než byl kolem ní takový humbuk. Při pročítání cizích recenzí mě překvapilo, pro kolik čtenářů byla kniha překombinovaná, až ke konci nečitelná. Já jsem z ní byla na konci stejně nadšená jako na začátku. Určitě na tom má podíl i prezentace Amy Janou Strykovou, která opravdu nemá chybu. Povedlo se ji zachytit naprosto přesně vývoj postavy.

Pokud vás Zmizelá ještě neotrávila a neodradila svou mediální lavinou, tak ji dejte šanci. A rozhodně je upřednostněte oproti jiným knihám této autorky.

Žádné komentáře:

Okomentovat