pátek 6. února 2015

Jessie Burton - Miniaturista

Miniaturista zaujme jak poutavou anotací, tak velmi vydařenou obálkou. Kombinace tajemna, historického prostředí a špetičky romantiky vytváří velmi příjemné kulisy pro příběh, který se navzdory svému názvu věnuje tématům mnohem současnějším a závažnějším, než je strašidelná miniatura domu s jeho obyvateli. Příběh je věnován pár měsícům života osmnáctileté Petronelly Brandtové, novomanželce amsterdamského kupce, která přichází do manželova domu po rozpačitém svatebním obřadu, plná nejistoty a očekávání. Přes to, že byl sňatek dohodnut a podobal se více obchodní transakci než čemukoliv jinému, čeká rozechvělá Nella v posteli noc co noc na první návštěvu svého manžela. Namísto jeho pozornosti se jí dostane zvláštního svatebního daru. Johannes obdaruje svou mladičkou novomanželku překrásným skříňovým domečkem, který je replikou jejich skutečného domu. Nella je z dárku sice v rozpacích, ale vidím v něm jednu z mála příležitostí, jak se zabavit. V seznamu řemeslníků nalezne miniaturistu, kterého požádá o zhotovení několika předmětů do domečku. Za pár dní obdrží svou objednávku, ale balíček obsahuje více kusů, než o které žádala. Nechtěné zásilky se opakují a miniatury začínají vyprávět příběhy, kterým Nella z počátku nerozumí… 


S plynoucími stránkami se vyprávění začíná více soustředit na přerod Nelly. Z mladé, vyplašené dívenky se stává pod tíhou okolností dospělá žena. Méně se pozastavuje nad tajemnými zásilkami a více nad pravidly města, které stanovují fanatické, církevní nařízení. Na historickém pozadí jsou otevírány otázky chamtivosti, rasismu a homosexuality. 

Není pochyb o tom, že Jessie Burton umí vyprávět napínavě a s lehkostí se pohybovat tak, aby nenásilně opustila romantické vyprávění a jemně se dotkla nedostatků i dnešní společnosti. Očekávala jsem ale více zdůvodnění a propojení, kterých se jsem se nedočkala. Ano, autorka odkryla totožnost miniaturisty, stejně tak původ nočních zvuků v domě, ale zbývá pár zajímavých otázek, na které neposkytla jasné odpovědi, i když mohla. Ale možná bylo úmyslem nechat ve čtenáři pár otázek, nad kterými bude přemýšlet. Možná je na každém z nás najít si svá vlastní vysvětlení?Přesto bych uvítala, kdyby byla kniha méně schizofrenní. Buď sociální problematika, nebo strašidelný domeček a vševědoucí miniaturista. Takto mám pocit, že jsem byla ochuzena o tajemství, na která jsem se tak těšila.

Za pozornost stojí, kromě příběhu samotného, také obálka. Není to bezduchá grafika, která obsahuje průměrný obličej nebo postavu se jménem autora a názvem knihy. Obálka je součástí příběhu. Ilustruje dům i jeho miniatury. Pokud tedy jako já sundáváte na čtení přebal z knížek, tento si nedávejte moc daleko, aby jste si ho mohli během čtení prohlížet a zintenzivnit prožitek ze čtení. 

Miniaturista je příjemná kniha, se kterou bezpochyby strávíte několik pěkných chvil. Pokud budete očekávat velká rozuzlení, sledovat postavy, pídit se po detailech a hledat stopy po tom, kdo je miniaturista, odkud ví vše to, co ví, budete nakonec možná trochu rozmrzelí. Ale rozhodně si užijete vyprávění celé té záhady a o nějaké to překvapení nouze také nebude. I když se neubráníte pocitu, že jste jednou za čas o krok napřed před Nellou.
6 komentářů:

 1. na knizku se chystam, hodne se o ni ted mluvi, tak chci zjistit, jaky to je :) a ma moc povedenou obalku

  OdpovědětVymazat
 2. mě se moc líbila a doporučuji ji pořád..:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nakonec se líbila? :) Mám pocit, že jsem viděla na knižních blogerech, že zrovna nadšená na začátku jsi nebyla...a to jsi byla zrovna u té části, která mě fantaskní přišla ze všech nejvíce

   Vymazat
 3. Musím ti hrozně moc pochválit blog, tvoje recenze jsou super, takové jiné než u ostatních:-) Nestuduješ žurnalistiku nebo nějakou literaturu? :)

  Jinak mě Miniaturista zaujala v knihkupectví hlavně skrz obálku, která je podle mě super! A jsem ráda, že i "vnitřek" není špatný :) Snad si ji o prázdninách přečtu

  OdpovědětVymazat
 4. Moc děkuju za pochvalu, je fajn zjistit, že někdo ke mě zavítá a navíc se mu i zalíbí :) Nene, ani žurnalistika ani literatura, mám vystudovaný nehumanitní obor. Možná bude rozdíl v tom, že jsem malinko starší, většina blogerů.

  OdpovědětVymazat