neděle 1. března 2015

Susan Hill - Malá ručka

Po náročném pracovním týdnu jsem se opravdu těšila na víkend, až si zalezu s knihou pod deku a budu relaxovat. Sáhla jsem po rozečtené Osvětimské knihovnici, ale stále ne a ne se pořádně začíst. Knížka je krásná, ale hutná. A mozek to nepobíral. Tak jsem se začala poohlížet po nějaké útlé oddechovce. Narazila jsem na akci na RájKnih (je samozřejmě i na eBux), která po celý březen přináší řadu zlevněných titulů. Mimochodem, nabídka je opravdu široká a najdete v ní i bestsellery jako je Dívka, která se dotkla nebe, Aristokratka ve varu, Ekonomie dobra a zla nebo Levharta. Primárně se ve výběru neznámých knih orientuji podle názvu a obálky, takže je mi záhadou, jak to, že něco s tak strašnou obálkou a ne úplně atraktivním názvem mě zaujalo. Nicméně za 66 kaček jsem si Malou ručku koupila a mínila s ní strávit příjemný sobotní večer.
 Autorkou je Susan Hill, která je známá hlavně díky knižní předloze filmu Žena v černém s Danielem Radcliffem v hlavní roli. Malá ručka svým námětem nepřekvapí, typická duchařina spojená s opuštěným starým sídlem, respektive jeho zahradou.Hlavním hrdinou a vypravěčem je Adam Snow, se kterým se hned v počátku ztratíme. Adam na cestě a vy v ději. Upřímně jsem si prvních pár stran nebyla jistá, jestli má cenu vůbec pokračovat. Pravda, během čtení jsem vařila, ale i tak netuším, jak se Adam vlastně na cestu k domu dostal a proč. Naštěstí to není tak podstatné. Hlavní je, že ducha nám autorka servíruje rovnou ze startu bez zbytečných průtahů, a tím je čtenářova pozornost zajištěna. Společně s Adamem navštívíme více míst, nejen starý dům a zpustlou zahradu, ale třeba i starý klášter ve francouzských horách. Spojovací linkou všech míst jsou jezírka a dětská ručička v té Adamově, která se ho snaží zavést tam, kam Adam rozhodně jít nechce.

Příběh velmi příjemně graduje a nabízí pár momentů, při kterých vás lehce pošimrá v zátylku. Zápletka není ani vyloženě předvídatelná, ale ani nikterak překvapující. Bylo by fajn, kdyby příběh dostal více pozornosti a prostoru, dal se velice solidně rozpracovat do mrazivého románu. Je těžké vměstnat na sto stran duchy, atmosféru opuštěné vily a zahrady, vykreslit postavy, zastavit se ve Francii a udělat tohle všechno-a ještě více-pořádně.

Jazyková korektnost textu je přiměřená, pár překlepů a chyb se najde, ale ne v takové míře, aby rušily. V porovnání například s Miniaturistou nebo Němci, vlastně vůbec o nic nejde. Katastrofální je obálka. Grafické řešení, fonty, barvy, rozvržení a texty navíc. To, že „staré domy mívají prazvláštní – a nebezpečné obyvatele…“ je možná super hláška pro jinou knihu, ale k této se vůbec nehodí. O pomlčce radši ani nemluvě. Na ukázku česká verze v porovnání s anglickými. 

Malá ručka je skvělá knížka, pokud máte chvilku času a hledáte něco nenáročného. V rámci této kategorie je ale jedinečným kouskem a nebudete litovat jediné minuty, kterou věnujete čtení.


Žádné komentáře:

Okomentovat