pondělí 3. srpna 2015

Čtení na dovolenou - plány versus realita

Pár dnů před odjezdem na dovolenou se mě Katka z Literární alchymie ptala, které knihy si sebou zabalím do kufru. Jaké jsem měla plány, jste si mohli přečíst v brněnském vydání Deníku Rovnost. A protože mám už po dovolené, přichází čas bilancování. Přečetla jsem opravdu to, co jsem chtěla? A jak se mi můj výběr osvědčil? 


Na začátku června jsem rozhodně prohlašovala toto:

„Na krátké dovolené si beru jednu knihu, která odpovídá volnému místu v kufru. V případě úsporné varianty se mnou jede jen čtečka. Letos se chystám na týden do maďarských lázní, kam se mnou budou určitě cestovat dvě papírové knihy a jedna audioknížka.
Na oddech si šetřím rozečtenou Paris for One od Jojo Moyes. Až mi poleze romantika krkem, tak se těším na Zavraždění Ježíše od dvojice autorů O´Reilly a Dugard. Do ucha mi bude před spaním předčítat skvělá Renata Honzovičová Volfová audioknihu A hory odpověděly.“


Nakonec bylo (skoro) všechno jinak. Paris for One jsem se rozhodla šetřit na cesty tramvají do práce, speciálně na ty dny, kdy mám těžkou tašku a nechce se mi tahat tištěná kniha nebo čtečka. Novelu čtu na mobilu, takže je váhově i prostorově úsporná. Jako zástupce romantiky jsem zvolila Elitu. A rozhodně jsem byla spokojená. Recenzi jste si mohli přečíst tady

Zavraždění Ježíše jsem si skutečně zabalila a z části na dovolené i přečetla. Bohužel z této knihy nejsem nadšená ani z daleka tak, jako jiní čtenáři. Hned na prvních stranách je chyba, která vám zamotá hlavu a rozvíří pochyby o důvěryhodnosti celého díla. V dalších kapitolách se dozvíte spoustu báječných informací, ale nečekala bych je zrovna tady. Pokud bych chtěla vědět, jak cvičily římské legie, koupila bych si jinou knihu. Odhodlání číst potopilo suché konstatování, že Marie Magdalská byla prostitutka. Tečka. Myslela jsem, že jsme již mnohem dále, než jsme byli před 300 lety, a že alespoň určitou polemiku o přisuzování totožností biblickým postavám, by si čtenář zasloužil. 

Po večerech před spaním jsem poslouchala, podle očekávání, příběh rozdělených afghánských sourozenců od Khaleda Hosseiniho. A hory odpověděly mají dosti rozporuplné ohlasy. Ztotožnila jsem se jak s pochvalnými, tak kritickými recenzemi. Můj názor jste si mohli přečíst v recenzi zde.

Jako bonus navíc jsem sebou měla vychvalovaný thriller Ty, na který se chystám sepsat recenzi. Je to sice dlouho, ale podobné knihy si vyžadují delší a dobře uzrálý názor. Můžu ale prozradit, že to rozhodně nebude jednoznačná recenze. 


Jak jste dopadli vy? Přečetli jste to, co jste měli v plánu?

Žádné komentáře:

Okomentovat