neděle 5. července 2015

Kiera Cass - Elita

Na začátku Elity je šest dívek. Čeká nás jedna zrada, jedno vyřazení a dvě dívky, které soutěž opustí. Podaří se Americe udržet si pozornost Maxona a naopak svou bývalou lásku Aspena od těla? 


Ne tak docela. Elita dokazuje, že princ je sice princ, ale taky je úplně normální chlap. A Amerika? Ta je normální ženská, která neví, co chce, i tehdy, když to vlastně ví. Aspen ztrácí své kouzlo a už mu ani frajerská uniforma nebo nárůst svalové hmoty nepomáhají. Stává se z něho gumový panďulák, který se kymácí ve větru Američiných nálad. 

Děj druhého dílu se odehrává v paláci během několika týdnu. Účastnice selekce procházejí dalšími zkouškami, které mají odhalit jejich slabiny a přednosti, aby si s jejích pomocí mohl Maxon vybrat manželku. Je ale Maxon skutečně tím, kdo si budoucí princeznu zvolí?

Elitě se často vytýká, že se dějově neposunuje dopředu. S tímto názorem částečně souhlasím, ale je nutné dodat, že se příběh vyvíjí. Autorka nás nechává nahlédnout do života v paláci, odkrývá některá jeho tajemství a rozvíjí okrajová témata. Tento krok velice vítám, protože napsat tří dílnou sérii pouze o tom, že Amerika neví, koho by chtěla milovat, by bylo otravné. I tak si čtení zasluhuje pár hlubokých nádechů a výdechů. Ale ruku na srdce, v sedmnácti jsme byly holky všechny podobně pitomé. 

Řadím se mezi čtenáře, kterým Elita přišla mnohem lepší a zajímavější než Selekce a kdo v ní vidí spoustu nových, a pro příběh zajímavých, zvratů. 

Tituly z nakladatelství CooBoo se pyšní v drtivé většině povedenými obálkami. Nejinak to je u Elity, jejíž podoba je převzatá z originálu. A proč ne? Je fajn rozpoznat kvalitní obálku a tu jen převést do české mutace, než jí vytvářet za každou cenu novou podobu. 

V textu mě nepraštila do očí žádná chyba ani překlep. Změnilo se vyjadřování Ameriky, a to k lepšímu. Překladatelka upustila od rádoby cool mladistvých výrazů, které mi v Selekci sem tam pily krev a celkově posunula text na vyšší úroveň. 

Byla by chyba očekávat, že v druhé ze tří knih děj poskočí míle dopředu. Elita je rozhodně kvalitní vatou mezi Selekcí a První, která zkvalitňuje a rozšiřuje příběh, a která zachovává obrovskou kvalitu prvního dílu-čtivost.

6 komentářů:

 1. Selekci jsem četla a hodně se mi líbila. :) Jsem tím pádem zvědavá na Elitu, ale mám pocit. že než se k ní dostanu, bude to ještě dlouho trvat :( :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak aspoň pak nebudeš muset čekat několik měsíců na poslední díl, takže to má i své výhody :)

   Vymazat
 2. Moc pěkná recenze :) Ještě jsem nečetla ani Selekci, ale už se nemůžu dočkat, až se do ní pustím :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za pochvalu. Tak doufám, že jsem tě správně navnadila, určitě tě Selekce nezklame :)

   Vymazat
 3. Pěkná recenze :) Mně se Elita celkem líbila, ale Amerika mě štvala tím, že nevěděla koho chce. Chvíli to byl na 100% Maxon a pak zase začala myslet na Aspena... Selekce se mi líbila víc.

  OdpovědětVymazat
 4. Mne se tedy elita taky libila min nez selekce. Amerika me stvala maximalne, takze nadechy a vydechy mi skorozamlzily obrazovku. Privitala bych rozvijeni historickeho pozadi a trochu pritvrdila v agresivite postav. Princ mel s tema cacorama neuveritelnou trpelivost, jako by byl tak o deset let starsi a zkusenejsi. Chapu, ze jako davno nenactileta nejsem hlavni cilova skupina knihy, ale jestli tumela byt spojitos s hunger games, tak za meteda rozhodne palec dolu.

  OdpovědětVymazat