čtvrtek 27. srpna 2015

Omalovánková zrada

Jednou to přijde. Vybarvujete si své Proměny nebo Zahradu (či jiné omalovánky s touto nástrahou), jste spokojeni, pyšní na sebe, že vám to tak jde… A pak se najednou na další straně objeví záludná formulka „dokreslete detail křídel“ nebo „dokreslete hejno ptáků“. S 285. pastelkou v ruce bezradně koukáte a cítíte se zrazeni. Vždyť vy jste si to koupili proto, že chcete vybarvovat! A většinou vybarvujete proto, že kreslit prostě neumíte. Co s tím? 


Nejjednodušší by bylo podobné autorovy vzkazy prostě ignorovat. Ale vybarvovat obrovské plochy jen tak, když hned vedle je originální, nádherný, zdobený a na milion malých ploch rozdělený motýlek, není ono. Zkuste to. Ten váš motýl bude vypadat jako chudý příbuzný. 

Druhou možností je pustit se do toho. Jestli jste bezradní (jako já) a nevíte jak začít, nebo se jen bojíte (jako já), může vám pomoct některá z jednoduchých kreslících technik. Osud tomu chtěl, že jsem zavadila o Zentangle knihy. Jednoduchá technika, která využívá strukturovaných vzorů, jež jsou velice podobné těm z omalovánek. Ideál. 

Během snídaně jsem vzala pero a pokusila se obkreslit první tvary. Zkoušela jsem předkreslení tužkou, ale lépe se mi kreslí rovnou perem. Kniha Umění Zentangle má kvalitní papír, takže není problém kreslit přímo do ní. S každou stránkou narůstá obtížnost (ajaj), ale zatím to funguje (to bude asi tím, že jsem na první straně)!

Jestli se mi podařilo stvořit motýla, který konkuruje tomu od Kerby Rosanes, se dozvíte časem na Instagramu, nebo ve velkém antistresovém speciálu, který chystám pro Kukátko.

2 komentáře:

  1. O zentagle jsem slyšela, ale pořád jsem nějak nechápala o co jde a moc jsem to nezkoumala. Ale koukám že je to super a taky by mě to bavilo, a snad bych se dokázala i trochu zdokonalit v kreslení. Máš ty zentagle knihy nějak zkouklé, můžeš nějakou doporučit? :) V tajné zahradě je těch domalovávnek fůra a zatím se do toho nijak nehrnu, nechci to zkazit :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. U nás jsou běžně k sehnání snad jen dvě knihy. Zentangle (Relaxační obrázky) a Umění Zentangle. Cenově jsou v podstatě shodné. Dříve, než jsem si je šla ošahat, jsem četla názory, že Realxační obrázky jsou pro začátečníky lepší. Rozhodně v nich je více textu, ale někdy až zbytečně, byly tam vysvětlovány věci, které mi připadají buď jasné, nebo by bylo fajn, aby si je objevil čtenář během tréninku. Umění Zentangle mi bylo sympatičtější formátem, menším množstvím textu (mám celou anglickou knihu s povídáním), kvalitou papíru a možnosti okamžitě zkoušet. U každého obrázku je místo na to, aby sis to zkusila. Papír je tak hrubý, že i při vyplňování celých ploch se nepropiju na druhou stranu. Ani náznakem. Kreslit neumím vůbec, ale jsem překvapena, že spousta věcí se mi celkem daří. Takže i nevýtvarná, začínající kopyta mají šanci :)

      Vymazat