pátek 6. listopadu 2015

Kiera Cass - První ... a tak trochu zamyšlení nad celou Selekcí

Trilogie knih od Kiery Cass vydaných u nás (Selekce, Elita, První) je velice čtivá, jednoduchá, ale rozhodně ne hloupá. Na rozdíl od jiných, na první pohled sofistikovanějších young adult knih, poukazuje na hodnoty jako je láska, přátelství, loajalita, odvaha a cit pro spravedlnost. Zatímco byla Selekce nejslabší, První se s Elitou přetahuje o pomyslnou první příčku mé oblíbenosti.


První je, jak už název napovídá, konečnou knihou celé selekce. Popisovat děj a nespoilerovat snad není ani možné. Podle některých kniha končí přesně tak, jak všichni čekáme, podle jiných je konec překvapení. Pravda je ale někde uprostřed. 

V posledním díle se příběh ještě více rozvypráví doširoka, aby v posledních kapitolách skokově dohnal vývoj kupředu. Ale i tak to neubírá ani špetku na čtivosti a zajímavosti, o čemž svědčí i to, že jsem knížku stihla přečíst s chutí za dvě noci.

Spousta postav se ukáže v jiném světle. To mě baví. U spousty z nich se ukáže, že pokud o nich získáme více informací, mohou vyznít úplně jinak. Toto nenápadné upozornění na naše rychlé úsudky o jiných, které mohou být naprosto mylné, je jedním z těch výchovných (no to zní strašně) bonusů série. 

Selekce je dystopická pohádka, která může být zajímavým čtením pro mnohem více věkových kategorií, než jen pro young adult.

9 komentářů:

 1. Takze z ni mas stejny pocit jako ja:). Uz se tesim na Dedicku a the Crown (koruna, korunovace?):))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já říkám pořád, že máme dost podobný vkus :)

   Vymazat
 2. Hodně pěkně napsané :) Mám třetí díl rozečtený v aj, tak se teď ještě víc těšim, až se k tomu zase dostanu. Docela výhoda, protože v češtině jsem měla první dva díly za odpoledne, takhle mi knížka aspoň dýl vydrží.
  Btw, tj poslední díl? vždyť jsou ještě další, jen ještě nepřeložený né?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju :) Další díly, pokud jsem to správně pochopila, už nevypráví America. The Heir je o její dceří, The Prince je o předešlé Maxonové lásce, The Guard o Aspenovi..No a tak dále :) Zajímavé je, že třeba v zahraničí se neprodívá box Selekce-Elita-První, ale Selekce-Elita-Princ. A ty doplňkové knihy jsou označovány půlkovými čísly dílů :D

   Vymazat
 3. Na První mám hodně podobný názor. Naprosto epický konec

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už se strašně těším na jaro, kdy vyjdou další knížky :)

   Vymazat
 4. Až po přečtení tvého článku jsem si uvědomila, že to má něco do sebe. Fakt super článek ! :)

  OdpovědětVymazat
 5. Ještě jsem nečetla ani Selekci, i když ji mám doma už od jejího vydání :D Takže v první řadě očeňuji, že mluvíš o posledním díle /potažmo celé sérii a vyhnula ses jakémukoliv spoileru! Námět působí poměrně triviálně, až se člověk diví, kolik to má dílů. Nicméně jsi mě trošku uklidnila a já tedy doufám, že se pod sympatickou obálkou najde víc věcí než jen YA klišé :) Pěkné shrnutí.

  OdpovědětVymazat