neděle 1. listopadu 2015

Podzimní seznam přání

Po několika týdnech, kdy mě knihy neměly šanci nějak více zaujmout, jsem se přistihla, že si začínám myslet na pár vybraných. A abych tento svůj knižní návrat řádně zpečetila, podělím se s vámi o svůj podzimní seznam přání. 

Ve skutečnosti to není tak, že bych nečetla vůbec nic, náhodou jsem za dvě noci přečetla První a mám rozečtené Jsou světla, která nevidíme. Jenom jsem hodně zvolnila, aktivně nic nevyhledávala a hlavně jsem si měsíc a půl nekoupila knížku. Žádnou (jo, ale audioknížky sedo toho nepočítají, že jo?)! A ani jsem nebyla v knihkupectví. A když jsem v něm byla naposledy, sobě jsem si nic nekoupila. A to je co říct. 

Už když vyšel ediční plán CooBoo, těšila jsem se na Líbali jsme se. Datum uvedení na trh jsem prošvihla, ale možná o to více mě těší nadšené, trochu tajuplné recenze, které se objevují u ostatních blogerů. Obzvláště ta od Adris

"Příběh založený na skutečné události. Bestsellerový autor David Levithan napsal příběh založený na skutečné události – Harry a Craig, dva sedmnáctiletí kluci, se zúčastnili líbacího maratonu, aby překonali Guinnessův rekord a zároveň upozornili na předsudky panující ve společnosti. Dehydratovaní a nevyspalí se snaží překonat rekord a jejich úsilí se stává ohniskem, kolem kterého se točí příběh dalších dospívajících kluků, již hledají svoji vlastní identitu, lásku, řeší rodinné problémy – a hlavně touží objevit své místo v tomto světě.Levithan umně splétá nitky jejich příběhu do jednoho velkého o dospívání a hledání vlastní identity, zkrátka tom, jaké to dnes je být mladý kluk na kluky.
David Levithan je autorem mnoha oceňovaných románů. Českým čtenářům je známý především svým románem Den co den. Dále pak knihami Nick a Norah: až do ochraptění a Dash & Lily – Kniha přání, které napsal společně s Rachel Cohnovou."


Díky této knize jsem si vzpomněla, že přece nedávno vyšla krásná pohádka Princ & Princ. Pak jsem zjistila, že tak nedávno to teda není, ale na mém chtění to nic nemění. Láká mě jak výtvarné zpracování, tak jedinečnost pojetí příběhu na poli dětské literatury. 

"Starou královnu už koruna na hlavně tíží a ráda by se chystala do penze. Jenže aby mohl syn převzít vládu a stát se králem, musí se oženit. Začnou se sjíždět princezny z celého světa, ovšem našemu princi se žádná z nich nelíbí. Přichází poslední princezna a světe div se! princ se zamiluje se na první pohled. Avšak až na další stránce zjistíme, že vedle princezny stojí její bratr Krasomil, to pro něho se tak rozbušilo princovo srdce. Princ se zamiloval do princeznina bratra! Jejich láska je vzájemná. Jak to skončí? Zdá se, že tohle nebude pohádka… Skončí tento příběh pohádkovým happyendem? V Nizozemsku vyšla tato útlá kniha již v r. 2000 za podpory časopisu Groter groeien, místní obdoby tuzemského časopisu Betynka. Vydání nizozemské pohádky s tématikou lásky dvou lidí stejného pohlaví, určenou pro děti už od 3-4 let, je u nás v zásadě přelomové. Jde přitom i o výraznou artovou knihu, která není svérázná jen svým obsahem, ale i výrazným ilustračním a typografckým zpracováním."


Používáte někdo zápisníky k zaznamenání zajímavých vět a myšlenek, na které v knihách narazíte? Mně to přišlo jako zbytečné. Do té doby, než jsem poslouchala Dalajlamovu kočku a Pátou dohodu. A do té doby než vyšel Malý princ – Zápisky a myšlenky. Zápisník s kresbami a citáty z Malého prince? Nádhera!


Kdo mě sledujete na Instagramu, tak jste si možná všimli, že fotím. Když mám volnou ruku, hledám zákoutí, na kterých čas plyne jinak. Proto mě strašně nadchla připravovaná fotografická publikace Urbex.cz, jejíž vydání plánuje na začátek listopadu Paseka. A jsem zvědavá, jestli v ní najdu i místo, na které jsem svého času chodila fotit já.

Svědectví o kráse zániku, která se skrývá na dosah našich všedních kroků. K jejímu objevování je však třeba najít odvahu. Fotografická publikace mapuje jeden z nejprogresivnějších fenoménů dneška - urbex, tedy průzkum moderních ruin. Dosud nezveřejněné snímky, umocněné reportážními texty, přibližují místa nahánějící hrůzu i hypnotizující svou dekadentní estetikou. Strhující cesta napříč Českou republikou, okořeněná výletem do zahraničí. "To, co jsem spatřil, mě nadchlo - zašlé zkumavky, lahvičky s různobarevným obsahem, zaprášené přístroje na odstřeďování tekutin, pipety, skleněné misky a kahany. A to vše se nacházelo ukryté za zdí jen pár metrů od rušné ulice, po které dennodenně procházejí nic netušící chodci," říká autor fotografií s přezdívkou DiverZant.

A aby bylo jasné, jak velký je rozsah mé nepozornosti, tak se prostě přiznám, že mě zaujala i kniha Deset slov. 

Kniha formou rozhovoru rozvíjí téma deseti Božích přikázání. U každého přikázání se autoři zaměřují na jednu konkrétní starozákonní postavu a její příběh, který se daného přikázání dotýká. Jsou mezi nimi jak ti, kdo navzdory okolnostem přikázání neporušili (Job, matka a synové Makabejští), tak ti, kteří je porušili (Akan, Samson), nebo i oběti překročení přikázání (Uriáš). Rozhovory otevírají nové souvislosti, myšlenky, inspirace. Všechny rozhovory ovlivňuje současná doba, kultura, náboženský styl života. Cílem je nejen nahlédnout na tradiční morální téma jinýma očima, ale také vtáhnout biblickou zkušenost do našeho života, inspirovat se jí, poučit se. Rozhovory jsou vedeny neotřelou formou v atmosféře důvěry a otevřenosti. Otázky jsou provokativní a nečekané, odpovědi kritické i sebekritické. Kniha zaujme nejen věřící, ale téma Desatera se dotýká každého člověka vyrůstajícího z židovsko-křesťanské kultury.

A možná, ale jenom možná, risknu svého prvního Knihobita. Jo a ještě jsem nečetla Divergenci, i když bych chtěla…

Jak to shrnout. Ještěže mám slevovou poukázku do Barviče. A ještěže jsem byla v říjnu všechny víkendy i svátek v práci :)

Četli jste něco z mých vysněných knih, nebo se na některou taky chystáte? 
6 komentářů:

 1. Ten zápisník Malý princ je krásny, ale príde mi drahý. Nechce sa mi moc dávať cca 250 Kč za niečo, čo pokazím svojim škrabopisom :D. Ja mám vo wishliste Líbali jsme se, buď mi ju prinesie Knižíšek, alebo si ju po Vianociach kúpim sama :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A víš jaký z toho mám strach? Že něco napíšu a pak si budu rvát vlasy, že je to hnusné. Nebo ještě hůře! Udělám chybu a budu muset škrtat. Ale i tak mi za to stojí :)

   Vymazat
 2. Jee, to jsem rada, ze te tak zaujala, to se mi jeste nestalo, ze by ne nekdo oznacil :*. Jinak, Princ a Princ je super leporelo:)). Podle výběru tuším, že más chuť na filozofické zamýšlení se :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi máš pravdu. Ale pořád přemýšlím, kterou oddechovkou to ještě završit

   Vymazat