středa 25. listopadu 2015

R. Cohn and D. Levithan - Dash a Lily-Kniha přání (plus videorecenze)

Představte si, že se jen tak probíráte knihami v nekonečných regálech a najednou mezi nimi najdete červený zápisník. Otevřete ho, rozluštíte šifrovanou nabídku k dopisování od opačného pohlaví. Přijali byste ji? Dash ano a díky tomu prožil dobrodružný vánoční týden, během kterého si s Lily nechávali zápisník na různých místech po celém New Yorku. 

Dash a Lily je něco mezi romantickou komedií s Meg Ryan (námět) a Ošklivým káčátkem (ne, že by byli Lily s Dashem škaredí, ale jsou divní a určitě vybočují z řady). Na prvních stranách mě zaujal nádherný jazyk, který jsem u young adult knížky ani neočekávala. Krásné vyjadřování, bohatá slovní zásoba, svižnost. Dokonalé. Forma deníkových záznamů byla sympatická a necítila jsem velký rozdíl mezi stylem a vyjadřováním Rachel Cohn nebo Davida Levithana (pokud je tedy můj předpoklad, že každý psal jednu postavu, správný).Je těžké říct, že knížka nesplnila má očekávání, pokud bych vám před týdnem tvrdila, že nemám očekávání žádná. Lhala bych si leda do kapsy. Já jsem čekala romantiku, chtěla jsem se zamilovat do knižního hrdiny, prožívat s Lily napětí a bát toho, jaký Dash bude. Chtěla jsem se s ní courat po velkém, neznámém a slavném městě, koukat k obloze a čekat na sníh, představovat si zase a znova Dashe a plánovat si setkání s ním. Jenže ničeho takového jsem se nedočkala.Chyběla mi romantika, chyběla mi vánoční atmosféra a z postav jsem byla zmatená. Prvních pár kapitol jsem si říkala, jak je skvělé, že Dash i Lily jsou v mých představách třicátníci a všechno klape (tendence se ztotožnit). A klapalo to do té doby, než si autoři uvědomili, že jejich postavám má být šestnáct. A tak přidali trochu té nerozhodnosti, tu trochu rebélie a tady malinko nezodpovědnosti. A najednou praskla bublina. Z Dashe už nebyl ten trochu divný chlápek a z Lily prdlá ženská, ale oba byli neskutečně neuvěřitelní staří mladí. 

Obálka je průměrná, rozhodně kvůli ní po knize automaticky nesáhnete, ale taky si díky ní nebudete myslet, že je to béčkový román. Korektury byly ke konci knihy asi náročné, protože se v posledních kapitolách dá najít pár překlepů, ale nebylo jich tolik, aby mě to vyloženě naštvalo. 

Kniha přání se sice dobře četla, ale pořád jsem čekala, že se budu bavit, prožívat. Užívala jsem si slova, ale příběh se mě, bohužel, nedotknul.

7 komentářů:

 1. Absolutně vyčerpávající recenze, moc se mi video líbilo :) Nemám tip na vánoční knihu, spíš na tu romantiku. Před pár týdny jsem četla knížku Čmeláci v srdci a fakt mě dostala - příběh ze života, kde nechybí zmíněná romantika, vtip a ke konci jsem si i pobrečela. Určitě doporučuji :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj! Díky za pochvalu i za tip na knihu. Na Čmeláky jsem koukala, ale mě už z anotace odrazuje slang v přímé řeči. Jsem rodilý ostravak a po větě „Hele, láska tě nesmí vodrovnat,“ omdlívám :D

   Vymazat
  2. Tato větu tam asi třikrát zopakuje pouze taxikář, i když ta čtyři slova své opodstatnění samozřejmě mají. Jinak je kniha psaná velmi čtivě a pro mě byla krásným pohlazením po duši. Žádný slang, ale příjemné, vtipné, někdy bodré, jindy dojemné dialogy :) Směle do ní :)

   Vymazat
 2. Výborná recenze :) Tuhle knížku si šetřím na Vánoce, protože na mě působí takovou atmosférou :) Už se těším, až se do ní pustím :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem strašně ráda, že tě moje recenze neodradila! Měla jsem obavu, že vyzní celkově negativně, ale vypadá to, že snad naštěstí ne :) Díky a ať se kniha líbí

   Vymazat
 3. Hezká recenze, něco na tom všem bude. Mně se na té knížce zase třeba víc líbily pasáže, které psal Levithan. Počítám, že to jsou ty Dashovy, ačkoliv nikde není psáno, zda si to tak skutečně rozdělili, ale tak nějak to automaticky předpokládám... :)
  Jinak jestli chceš něco fakt romantického, tak zkus sáhnout po některé z letošních vánočních povídkových knih. V Dárku z pravé lásky je taky jedna Levithanova povídka a Sněží, sněží je prý taky prima (na to se teprve chystám)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Terez,
   díky za tipy.Sněží sněží nechci,protože mě nesedí Green. Ale možná mě to zlomí :D A co se týká Dárku z pravé lásky, tak se mrkni na nejnovější post Book Haul 2 :)

   Vymazat